Print this page

League Fixtures

Jan 7, 2018

South West Inter-Counties XC


Beatrice Wood from City of Salisbury A&RC and Ruth Barnes of Avon Valley Runners ran out as individual Gold medal winners at the South West Inter-County XC Championships at Yeovil's Aldon Park and led the U15 Girls and Senior Ladies to Silver and Bronze team medals respectively. Whilst Lukas Bailey from City of Salisbury A&RC took individual Silver in the U13 Boys race.

Results are here

Posted by: Webmaster

The following athletes have been selected to represent Wiltshire at the South West Inter-Counties XC Championships:

Senior Men - Team Manager: Darren Wrintmore (Avon Valley Runners)
Mike Rose Calne Running Club
Paul Gardiner Chippenham Harriers
Aaron Wilson City of Salisbury
Heath Bampton Royal Wootton Bassett Hounds
Sergio Martinez-Gonzalez Swindon Harriers
Chris Moore Team Bath AC
Gary Dunstone Team Bath AC
Thomas Davies Team Bath AC

 

Senior Ladies - Team Manager: Darren Wrintmore (Avon Valley Runners)
Amy Jaramazovic Andover AC
Bethan Francis Avon Valley Runners
Jackie Rockliffe Avon Valley Runners
Ruth Barnes Avon Valley Runners
Veryan Cranston Avon Valley Runners
Cordula Hurcum Chippenham Harriers
Karen Hacker Chippenham Harriers
Elizabeth Rayner Swindon Harriers

 

U13-Girls - Team Manager: John Dill (Swindon Harriers)

Freya Buglass Avon Valley Runners
Erica Dunstone Chippenham Harriers
Jade Griscti IIF
Elizabeth Norton IIF
Anise Mellodey New Forest Junior AC
Beth Davidse Swindon Harriers
Harriet Hillman Swindon Harriers
Kelly-Marie Marsh Swindon Harriers

 

U13-Boys - Team Manager: John Dill (Swindon Harriers)

Malin Cranston Avon Valley Runners
Guy Mitchell City of Salisbury A&RC
Lukas Bailey City of Salisbury A&RC
Benjamin Jones Marlborough & District Junior AC
Oliver Squires New Forest Junior AC
William Squires New Forest Junior AC
Harry Maxwell Team Bath AC
Joshua Maxwell Team Bath AC

 

U15-Boys - Team Manager: Gary Ibbotson (Chippenham Harriers)

Joe Milton Avon Valley Runners
Nile Battey City of Salisbury A&RC
Luke Buck Cirencester AC
Andrew Ingleton IIF
Alasdair Edington Marlborough & District Junior AC
Jack Gunning Swindon Harriers
Will Andrews Team Bath AC
Toby Firkins Team Bath AC

 

U15-Girls - Team Manager: Gary Ibbotson (Chippenham Harriers)

Orli Cranston Avon Valley Runners
Jessica Davies Avon Valley Runners
Megan Wright Chippenham Harriers
Molly Dunstone Chippenham Harriers
Beatrice Wood City Of Salisbury A&RC
Olivia Roderick IIF
Imogen Tanner IIF
Ayala Tonkin  Swindon Harriers

 

U17-Boys- Team Manager: Alex Copping (Team Bath AC)

James Wright     Chippenham Harriers
Rohan Archer     Chippenham Harriers
Henry Dix            City of Salisbury A&RC
Dan Davis            Marlborough & District Junior AC
Ethan Pierce        Swindon Harriers
Max Sockett       Swindon Harriers
Ellery Cole            Team Bath AC
Otto Copping     Team Bath AC

 

U17-Girls- Team Manager: Karen Littlechild (Corsham Running Club)

Hannah Reynolds  Avon Valley Runners
Louise Webb  City of Salisbury A&RC
Maddie George  Lavington athletics
Catriona Edington  Marlborough & District Junior AC
Sophie Capel  Swindon Harriers
Caroline Brenchley  Team Bath AC
Jade Littlechild  Team Bath AC
Lucy Fitzpatrick  Team Bath AC